Kolegij obrađuje suvremenu problematiku obnove, revitalizacije i unaprjeđenja kulturnoga naslijeđa. Kulturno naslijeđe se sagledava od kulturnoga krajolika, povijesnih gradova i naselja do sklopova i pojedinačnih građevina i povijesnih perivoja.
Kolegij sadrži teme koje su bile predmet istraživanja u znanstvenom projektu HERU - Heritage Urbanism ili su tema aktualnih istraživanja. Teme predavanja se mijenjaju
iz semestra u semestar. U okviru odabranih tema predavanja su usmjerena na četiri bitna elementa važnih u obnovi, revitalizaciji i unaprjeđenju naslijeđa: 1. utvrđivanje čimbenika identiteta naslijeđenog prostora, 2. vrjednovanje, 3. kriteriji za suvremene zahvate slijedom vrijednosne ocjene naslijeđa i 4. modeli obnove i revitalizacije kulturnog naslijeđa.
Kolegij će sadržavati sljedeće glavne teme, unutar kojih će se iz semestra u semestar mijenjati podteme: kulturni krajolik, arheološko naslijeđe, povijesno tkivo grada – naslijeđe kontinuiteta i preobrazbe (povijesne gradske jezgre), naslijeđe malih gradova, naslijeđe utvrdnoga/fortifikacijskoga graditeljstva, ladanjsko naslijeđe (dvorci, ljetnikovci, kurije), perivojno naslijeđe, ruralno naslijeđe, industrijsko naslijeđe, naslijeđe modernizma 20. stoljeća i druge vrste naslijeđa. Povremeno će teme predavanja biti vezane uz nematerijalno naslijeđe kao što su: asocijativni doživljaj kulturnih krajolika, zvučni okoliš kao kulturno naslijeđe, svjetlost prostora kao kulturno naslijeđe i dr.
Polaznici kolegija odabiru temu za istraživanje, koja se elaborira radnom prezentacijom početnih istraživanja krajem semestra te posterom, koji se predaje kao ispitni zadatak nakon apsolviranog semestra. Tijekom istraživanja voditelj kolegija provodi mentorske konzultacije. Poster se radi na pripremljenom predlošku, koji se uklapa u planiranu digitalnu publikaciju kolegija.
Stečena znanja student će moći primijeniti tijekom studija u svim radionicama, a nakon studija u planovima/projektima prostora i građevina kulturnog naslijeđa, u konzervatorskim i drugim studijama te u istraživačkim analizama.
Petnaest predavanja tijekom semestra strukturirano je u tri cjeline: I. opće teme zaštite i revitalizacije naslijeđa – metode istraživanja, vrjednovanje, kriteriji i modeli revitalizacije i unaprjeđenja naslijeđa; II. tematska obrada naslijeđa prema tipovima; III. seminarska prezentacija studenata s početnim istraživanjima na odabranu temu kulturnog naslijeđa. Kolegij se predaje u zimskom i ljetnom semestru. Razlike u zimskom i ljetnom semestru su u temama predavanja (II. cjelina) i temama seminarskih prezentacaija (III. cjelina).
Cilj je kolegija studentima prenijeti temeljna znanja iz područja obnove, revitalizacije i unaprjeđenja kulturnoga naslijeđa, posebice znanja koja će moći koristiti u suvremenim studijama, projektima i planovima obnove i revitalizacije naslijeđenih prostora. Budući da Hrvatska baštini 25 stoljeća urbane kulture u kontinuitetu – od proto-urbanih ilirskih naselja i prvih grčkih i rimskih gradova do danas – važno je da budući stručnjaci steknu temeljna znanja o istraživačkim metodama i modelima unaprjeđenja naslijeđa te spoznaju važnost očuvanja kulturnog naslijeđa i njegove revitalizacije, posebice graditeljskoga naslijeđa. Namjera je brojnim primjerima pokazati da kulturno naslijeđe ne možemo samo štititi, već ga treba obnavljati i unaprjeđivati, omogućujući mu novi život s novim zahvatima i prilagodbama suvremenim potrebama, ali uz očuvanje, poštovanje i afirmaciju naslijeđenog.
Nadopuna i primjena znanja kolegija ostvaruje se kolegijima: Naslijeđe europskog urbanizma i ISP-Urbanizam naslijeđa (radionica - istraživanje, seminar, projekt).
Nakon što uspješno savlada kolegij student će moći:
- primijeniti analitičke metode za istraživanje prostora kulturnog naslijeđa,
- primijeniti znanja o povijesnim dijelovima gradova i sela, zaštićenim kulturno-povijesnim cjelinama i drugim zaštićenim prostorima prilikom planiranja i projektiranja u prostorima kulturnog krajolika,
- identificirati obilježja i čimbenike identiteta kulturnog naslijeđa,
- predložiti kriterije za revitalizaciju i unaprjeđenje kulturnog naslijeđa,
- kreirati moguće modele za revitalizaciju i unaprjeđenje kulturnog naslijeđa.
Kolegij je proizašao iz znanstvenoistraživačkog projekta Urbanizam naslijeđa – prostorni i urbanistički modeli za revitalizaciju i unaprjeđenje kulturnog naslijeđa / Heritage Urbanism (HERU) - Urban and Spatial Models for Revival and Enhancement of Cultural Heritage, koji se provodio na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu od 2014. do 2018. godine.
https://heruforum.wordpress.com/