Umnožavanje masivnih višestambenih objekata idilično smještenih u širokim potezima zelenila Le Corbusierovskog ideala baštine svi moderni gradovi prošlog stoljeća. Stambeni blok u zelenilu radikalni je odmak urbanog modela gradskog bloka unutar kartezijanske mreže ulica, ideal vile u zelenilu na steroidima za udomljavanje mnoštva novih stanovnika gradova. Povratak idealima netaknute prirode u trenutku kada je
ona ugrožena zahtijeva projekiranje simbiotskog odnosa arhitekture i nature kao temeljne teme suvremenog i globalnog diskursa. Zbog stanične prirode stambene jedinice u odnosu na višestambeni organizam, upravo višestambena arhitektura može biti model na kojem će se testirati budućnost civilizacije na planeti.
Premisa kreativnog pristupa projektiranju višestambenih zgrada je dobro poznavanje pravila projektiranja dobrog stana, sa svim principima ispravne prostorne organizacije stambene jedinice i kompozicije jedinica u skladne oblike kolektivnog stanovanja i urbanog života. To su univerzalni temelji normirani u skup egzaktnih pravila temeljenih na logici, razumu i mogućnostima društva, koje je potrebno detaljno naučiti kako bi se mogli nadopuniti novim saznanjima i fenomenima suvremenosti. U korpusu hrvatske arhitekture, s fokusom na Zagreb, a time i na našu školu, baštinimo izvanrednu kolekciju znanja o kolektivnom stanovanju gdje se kvaliteta građanskog života izvježbana na algoritamskoj potki zagrebačkog Donjeg grada pretvorila u optimalni odgovor na potrebu udomljavanja velikog broja novih stanovnika novih dijelova grada do i preko Save, protagonista društvenog i gospodarskog uzleta sredinom prošlog stoljeća. Kada je četrdesetak godina nakon tog uzleta višestambene izgradnje bilo potrebno postulirati stečena znanja za očuvanje stambenog standarda za nove tržišne uvjete, nastaje snažni arhitektonski korpus poticane stanogradnje kojim se opet stambenoj arhitekturi daje temeljna uloga i formira nova generacija arhitekata koja na normama POS-a temelji održavanje dostignutog standarda i daljnje čitanje metamorfoze višestambene arhitekture.